Kilka słów o zespole
Rok 1987 to jedna z ważniejszych dat w historii kultury Gminy Radecznica. Z inicjatywy kobiet działających przy Kole Gospodyń Wiejskich w Zaburzu powstaje zespół śpiewaczy Zaburzanki. Z potrzeby serca z umiłowania do rodzimego folkloru muzycznego z otwartości na ludzi powstał zespół który od 30 lat jest wizytówką gminy, znany i ceniony daleko poza jej granicami. Mówiąc zespół Zaburzanki myślimy jednocześnie: Pan Jan Kurkowski i Pani Stefania Krukowska, których zasługi dla powstania i rozwoju zespołu są nieocenione. Potrafili tchnąć w miejscową ludność ducha wiary w wartość pieśni ludowej, stworzyć i przez wiele lat prowadzić zespół. Wspólna pasja i praca zbliża. Byliśmy i jesteśmy nadal jak rodzina. Teraz tylko trochę mniejsza, niż w początkach działalności, był czas że muzykowaliśmy z kapelą - wspomina ze wzruszeniem Pani Elżbieta Łapińska obecna kierownik zespołu, która wraz ze swoim mężem wiele wysiłku i pracy poświęcają dla dobra ukochanego zespołu. Przełom lat 80-tych i 90-tych to czas największego rozkwitu . Wspomniana kapela nadaje wiatru w żagle Zaburzankom, nie mają sobie równych, wyróżnienia i nagrody to codzienność dla zespołu. Każde większe święto w gminie czy powiecie, każdy konkurs wprost nie może się obejść bez ich obecności.
Przez wiele lat zespół pracował na swoją obecną pozycję. Dziś nazwa Zaburzanki kojarzy się przede wszystkim z wysokim poziomem artystycznym. Obok kultywowania tradycji śpiewaczych Panie sięgają także po nowy repertuar muzyczny, wychodząc naprzeciw nowym odbiorcom i ciągle zachodzącym zmianom.
Poza krzewieniem tradycyjnej kultury muzycznej Zespół propaguje także inne dziedziny kultury ludowej. Zaburzanki wielokrotnie reprezentowały wieś i gminę w dożynkach powiatowych czy wojewódzkich zajmując czołowe miejsca w konkursach na najpiękniejszy wieniec oraz biorąc udział w koncertach dożynkowych.